Get Adobe Flash player

Wyszukiwarka

Druki do pobrania

Licznik odwiedzin

Odwiedziło nas już

Darmowy licznik odwiedzin

osób.

Dziękujemy ;-)

Inspektor Ochrony Danych

Piątek, 10 listopada 2017r.

 

 

Okres dorastania to trudny czas – dla rodziców, nauczycieli, ale też dla samych nastolatków. Napięcia psychiczne, zawirowania wokół autorytetów, problemy z samooceną mogą powodować trudności bycia w grupie. Czasem, obok „zwykłej” arogancji nastolatka trudności wychowawcze mogą przejawiać się głębiej – zaistnieć pod postacią agresji psychicznej bądź fizycznej, braku respektowania zasad społecznie akceptowanych.

Trudności w relacjach społecznych ujawniają się czasem od pierwszych chwil bycia w grupie. Brak umiejętności społecznych, stres i związane z nim napięcia połączone z niedostatkiem kontroli emocji, wcześniejsze doświadczenia czy problemy w rozwoju dziecka, stanowią główne przyczyny konfliktów między rówieśnikami. Czas dorastania to szczególny moment rozwojowy, który może nasilać powyższe problemy.

Najkorzystniejszą sytuacją dla wszystkich jest właściwe zainteresowanie się problemem przez rodziców. Wola poznania trudności wynikających z okresu rozwojowego jakim jest dorastanie, chęć poszukiwania rozwiązań, współpraca z wychowawcą i psychologiem poradni, gotowość do obiektywnej oceny zachowań własnego dziecka dało się zauważyć na spotkaniu klasowym w Szkole Podstawowej nr 1 w Małkini.

 

Spotkanie poprowadziła

Iwona Stachowiak

psycholog kliniczny

Poradni Psychologiczno -Pedagogicznej

w Ostrowi Maz.


Copyright © 2013. All Rights Reserved.